مجله تفر یحی آموزشی

بیوگرافی کوتاه از سعید طوسی یکی از معروف ترین قاریان کشور Reviewed by Momizat on . مجله اینترنتی کافه 7 : سعید گندم‌نژاد طوسی متولد 1349 تهران، کارشناس علوم قرآنی که به عنوان قاری برتر جمهوری اسلامی ایران عازم حج تمتع 1390 شده بود، در گفت‌وگو مجله اینترنتی کافه 7 : سعید گندم‌نژاد طوسی متولد 1349 تهران، کارشناس علوم قرآنی که به عنوان قاری برتر جمهوری اسلامی ایران عازم حج تمتع 1390 شده بود، در گفت‌وگو Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » اخبار » اخبار جامعه » بیوگرافی کوتاه از سعید طوسی یکی از معروف ترین قاریان کشور

بیوگرافی کوتاه از سعید طوسی یکی از معروف ترین قاریان کشور

مجله اینترنتی کافه 7 : سعید گندم‌نژاد طوسی متولد 1349 تهران، کارشناس علوم قرآنی که به عنوان قاری برتر جمهوری اسلامی ایران عازم حج تمتع 1390 شده بود، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس، افزود: آموزش قرآن را‌ با تشویق پدر و مادرم از 5 سالگی به روش هجایی شروع کردم و در مکتب‌خانه این روش را در یک سال یاد گرفتم.
وی افزود: از استادان اولیه و مؤثر بنده حاج احمد هروی دامغانی و سپس استاد سیدمیرزا علی رحیمی از خسرویه قوچان بود که از محضر هر کدام سال‌ها استفاده کردم و یک سال در مکتب‌خانه به روش هجی کردن روخوانی و روانخوانی قرآن را یاد گرفتم.

th_img_13
این قاری برتر قرآن افزود: بنده در سال 1349 در تهران به دنیا آمدم که از یک سالگی به همراه خانواده به مشهد مهاجرت کردیم و از 5 سالگی به روخوانی و روانخوانی قرآن به مدت یک سال پرداختم و پس از آن در جلسات قرآنی به همراه پدر به صورت مستمر شرکت کردم.
استاد سعید طوسی در مورد یادگیری فنون تلاوت قرآن گفت: این فنون را از استاد هروی دامغانی و میرزاعلی رحیمی یاد گرفتم و در زمینه صوت و لحن از نوارهای استادان قاری مصری همچون شیخ عبدالباسط و شیخ محمدصدیق منشاوی و شیخ مصطفی اسماعیل بهره‌های فراوان بردم.
این قاری برتر جمهوری اسلامی ایران در مورد مقام‌های کسب کرده در قرائت قرآن گفت: در سال 1372 در مسابقات بین‌المللی کشور سوریه رتبه اول و سال 1377 در مسابقات بین‌المللی مالزی بین 36 کشور رتبه اول به دست آوردم.
وی تاکید کرد: برای انتشار فرهنگ قرآنی و اجرای قرائت قرآن به بیش از 20 کشور جهان از جمله مالزی، سوریه، کویت، بحرین، چین، ترکیه، پاکستان، امارات متحده عربی، سریلانکا، آلمان و همچنین عربستان برای حج تمتع ۹۰ اعزام شدم.
استاد سعید طوسی افزود: هم اکنون به عنوان کارشناس قرآنی در شورای عالی قرآن و نیز در صدا و سیمای جمهوری اسلامی مشغول خدمت هستم.
وی در زمینه خانوادگی گفت: ازدواج کرده و ۳ فرزند دارم که فرزندانم نیز علاقه‌مند به قرائت قرآن هستند و سعی بر این است در منزل محیطی آرام با الهام از نور قرآن و قرائت آیات آن ایجاد کنم.
استاد سعید طوسی در پاسخ به این پرسش که آیا همسایگان شما از قرائت قرآن با صدای بلند ناراحت نمی‌شوند، گفت: گرچه در تهران و آپارتمان زندگی می‌کنیم، اما ساختمان طبقات اندکی دارد و خوشبختانه اکثر ساکنان آن قرآنی هستند و هیچ مشکلی با تلاوت قرآن با صدای بلند ندارند.
وی در مورد گسترش قرآن در جامعه و وارد شدن به زندگی مردم، گفت: باید به امر آموزش قرآن در سطوح مختلف بویژه در بخش نوجوانان اقدام کرد و در بخش روخوانی و روانخوانی قرآن اهتمام بیشتری از سوی مردم و مسئولان کشور برای گسترش فرهنگ قرآنی صورت گیرد.
وی در مورد مشکلات گسترش فرهنگ قرآنی گفت: اگر بخواهم زبان گلایه باز کنم حرف زیاد است، چون بسیاری از مسئولان ما همت لازم برای قرآن را ندارند و اگر کار سیاسی باشد، به آن اهتمام دارند، اما اگر حرف از گسترش فرهنگ قرآن باشد، حرف زیاد، اما عمل کم است.
قاری برتر قرآن اعزامی به حج تمتع که در طبقه دوم مسجدالحرام با قرائت زیبای قرآن سایر زائران را جلب می‌کرد، در پایان نشست حلقه قرآنی گفت: اگر شاهد این باشیم که مسئولان فرهنگی کشور به اندازه ورزش و سینما به آموزش قرآن توجه کنند، آنگاه فرهنگ قرآن گسترش می‌یابد، اما بیشتر ادعا می‌شود و آنچه از گسترش قرآن در جامعه وجود دارد، بیشتر خودجوش از نهاد مردم است و کمتر از برنامه‌ریزی مسئولان به دست آمده‌است.
وی تاکید کرد: اگر بخواهیم قرآن در جامعه نهادینه شود و فرهنگ قرآن گسترش یابد، باید حرف‌ها تبدیل به عمل شود.
وی با گلایه از مسئولان ریاست جمهوری گفت: رئیس جمهور در یک جلسه قول داد از دست‌اندرکاران قرآنی تجلیل کند، اما فردی مسئول این کار شد که در نهایت افرادی را معرفی کردند که مورد اجماع جامعه قرآنی نبود و به افراد موثر در زمینه آموزش و قرائت قرآن بی‌توجهی شد. به عنوان مثال استاد سلیمی و پورزرگری برای تجلیل دعوت نشدند.
استاد طوسی در پاسخ به این پرسش که آیا برای آموزش قرآن روش سنتی و دوره‌ای مؤثر است یا آموزش کلاسیک قرآن، گفت: هر دو خوب هستند و هر کدام تاثیر خود را دارند اما روش دوره‌ای و سنتی به نظرم موثرتر است.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا درآمد یک قاری قرآن بهتر است یا فوتبالیست، گفت: درآمد یک قاری هرگز قابل مقایسه با فوتبال نیست و آنها چند ده برابر یک قاری درآمد کسب می‌کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاه (1)

  • محمدحسین امینی -اصفهان

    سلام علیکم
    امام هشتم حضرت علی ابن موسی الرضا علیه آلاف تحیه والثناء درقسمتی از حدیث شریف می فرماید
    واماالسنه من رب فکتمان سره (میزان الحکمه ذیل کلمه سنه)حتی اگر برفرض محال چنین مطالبی صحت داشت (که قطا” ویقینا”)نداردحق انتشار آن را نداشتیم دشمن کارش دشمنی است یک روز علم الهدی یک روز قالی باف یک روز طوسی فرقی نمی کند اجازه نداریم مطالبی که با آبروی همنوعانمان ارتباط دارد منتشر کنیم چه راست وچه دروغ پیشنهاد می کنم دوستان ترجمه وتفسیر آیات 6و7سوره نور رابه دقت بخوانندتابه عمق حقیقت پرده دری برسند

ارسال یک دیدگاه

شما برای ارسال دیدگاه باید وارد شوید .

بازگشت به بالا