مجله تفر یحی آموزشی

بلند ترین قله دنیا چیمبازو است نه اورست؟ Reviewed by Momizat on .             بلندترین قله دنیا را اشتباه معرفی کردند! روزنامه توریسم نوشت: اورست شهرت خود را مدیون عنوان "بلندترین قله دنیا"ست اما واقعیت این است که این طور نیست             بلندترین قله دنیا را اشتباه معرفی کردند! روزنامه توریسم نوشت: اورست شهرت خود را مدیون عنوان "بلندترین قله دنیا"ست اما واقعیت این است که این طور نیست Rating:
شما اینجا هستید: خانه » اخبار » اخبار علمی و آموزشی » بلند ترین قله دنیا چیمبازو است نه اورست؟

بلند ترین قله دنیا چیمبازو است نه اورست؟

محبوب کن - فیس نما

غغغ

            بلندترین قله دنیا را اشتباه معرفی کردند!

روزنامه توریسم نوشت: اورست شهرت خود را مدیون عنوان “بلندترین قله دنیا”ست اما واقعیت این است که این طور نیست!«بلندترین قله دنیا Chimborazo است. یک آتشفشان چینه‌ای در اکوادور که بخشی از رشته کوه‌های آند است. این قله دورترین نقطه از مرکز زمین است و بنابراین بلندترین نقطه محسوب می‌شود. قله چیمبورازو ۶۲۴۸ متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد که ۲۶۰۰ متر کوتاه‌تر از اورست است اما اگر اندازه‌گیری را از مرکز زمین انجام دهیم همه چیز تغییر می‌کند.

اساساً، از آنجایی که زمین مسطح نیست، در محل خط استوا کمی برآمده‌تر و در نزدیکی قطب‌ها مسطح‌تر است. این بدین معنی است که کوه‌های نزدیک استوا از کوه‌های سایر نقاط مرتفع‌تر هستند و بر حسب اتفاق چیمبورازو بر روی خط استوا قرار دارد؛ در حالی که اورست در ۲۸ درجه شمالی واقع شده است.

بنا بر گزارش‌ها، اورست از مرکز زمین ۶۳۸۲ کیلومتر فاصله دارد. در حالی که چیمبورازو ۶۳۸۴ کیلومتر فاصله دارد. با این که اختلاف بین آنها بسیار ناچیز است اما همین تفاوت ناچیز هم عنوان بلندترین قله را به چیمبورازو منتقل می‌کند.

اما چه چیز باعث می‌شود اورست همچنان به عنوان بلندترین قله شناخته شود؟ دلیل را باید در دشواری صعود به قله جستجو کرد. کوهنوردان معمولا به دنبال دشوارترین صعود هستند که در اورست یافت می‌شود. برای رسیدن به کمپ پایه اورست ۱۰ روز کوهنوردی لازم است و فتح قله هفت هفته طول می‌کشد اما فتح قله چیمبورازو در دو هفته مقدور است. در هر حال هنوز هم اگر محاسبه را از سطح دریا انجام دهیم، اورست بلندترین قله محسوب می‌شود.»

۱۳۷ total views, 1 views today

مطالب مرتبط

ارسال یک دیدگاه

بازگشت به بالا