مجله تفر یحی آموزشی

اگر حج برگزار نشود، مسئولیت صد عن سبیل الله با عربستان است Reviewed by Momizat on . اگر حج برگزار نشود، مسئولیت صد عن سبیل الله با عربستان است   به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، حسین جابری‌انصاری سخنگوی وزارت امور خارجه کشو اگر حج برگزار نشود، مسئولیت صد عن سبیل الله با عربستان است   به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، حسین جابری‌انصاری سخنگوی وزارت امور خارجه کشو Rating:
شما اینجا هستید: خانه » اخبار » اخبار سیاست خارجی » اگر حج برگزار نشود، مسئولیت صد عن سبیل الله با عربستان است

اگر حج برگزار نشود، مسئولیت صد عن سبیل الله با عربستان است

اگر حج برگزار نشود، مسئولیت صد عن سبیل الله با عربستان است

 

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، حسین جابری‌انصاری سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان امشب در برامه متن و حاشیه شبکه سوم سیما به تشریح آخرین تحولات در عرصه سیاست خارجی پرداخت.

وی در ابتدا با بیان اینکه یکی از عادت‌های من از ابتدای نوجوانی کتابخوانی، روزنامه‌خوانی و مجله خوانی بوده و به تعبیر خودم «کتابخور» هستم، درباره تماشای برنامه‌های تلویزیونی عنوان کرد: برنامه‌های تلویزیونی را در حدی که فرصت داشته باشم می‌بینم. در دوران سخنگویی به دلیل محدودیت زمانی و مشغله‌ دیدن‌های تلویزیونی من کمتر شده است.خبرگزاری فارس: عربستان به دنبال روابط تنش‌‌آلود با ایران/ حج برگزار نشود مسئولیتش با ریاض است/هیچ بازیگر بیرونی نباید برای مردم سوریه تصمیم بگیرد

سخنگوی وزارت خارجه درباره اینکه قبل از جلسه هفتگی با خبرنگاران سوالات خبرنگاران را چک می‌کنید؟ عنوان کرد: هر زمان در ایران باشم نشست هفتگی برگزار می‌کنیم، ولی هیچ وقت نبوده که سوالات خبرنگاران را چک کنیم.

وی درباره پیچیدگی سیاست خارجی عنوان کرد: سیاست اساسا پیچیده است و عرصه سیاست خارجی به دلیل اینکه عرضه تناقض‌ها بین منافع بازیگران، کشورها و غیرکشورهاست پیچیدگی بیشتری نسبت به سیاست داخلی دارد و سیاست خارجی به دلیل اینکه تناقض‌های متنوع و متعددی را با هم جمع می‌کند، پیچیده‌تر است.

*انجام مذاکرات با سازمان حج بود

جابری‌انصاری در خصوص آخرین پیگیری‌ها در مورد حج گفـت: انجام مذاکرات با سازمان حج بود و هیأت ما رفتند و برگشتند. من بارها عرض کردم که مسئولیت آنچه تاکنون اتفاق افتاده در زمینه حج، با دولت عربستان سعودی است و این کشور علی‌رغم شعاری که داد که این مسئله را خارج از دعواها و اختلافات سیاسی با ایران پیگیری می‌کند، چنین نکرده و اختلافات سیاسی خود را وارد موضوع حج کرده است.

وی درباره اختلافات عربستان با ایران عنوان کرد: آنچه آنها فکر می‌کنند در مسائل منطقه خود را رویاروی ایران تلقی و تعریف می‌کنند.

وی افزود: عربستان مدت‌های مدیدی است که هدف‌گیری نخست خود را با رویارویی با ایران و افزایش تنش و بحران آفرینی در برابر ایران قرار داده است. آنچه مشاهده می‌کنیم در مقطع چند سال قبل از قطع رابطه با ایران و در ماه‌های گذشته، تلاش عربستان این است که روابط تنش آلودی را با ایران دنبال کند.

سخنگوی وزارت خارجه مسئولیت حج را بر عهده سازمان حج و زیارت زیر نظر بعثه مقام معظم رهبری عنوان کرد و گفت: ما در ریز موضوع حج و مذاکرات مرتبط با حج دخالت نداریم؛ ولی به عنوان وزارتخانه‌ای که مسائل حاکمیتی را در زمینه روابط خارجی پیگیری می‌کنیم و از طریق عضویت در شورای حج نظرات خود را اعلام کردیم ولی مدیریت مذاکرات مربوط به حج با سازمان حج و زیارت است.

*اگر حج برگزار نشود، مسئولیت صد عن سبیل الله با عربستان است

جابری‌انصاری گفت:‌ براساس آخرین گفت‌وگوهای انجام شده، عربستان بدیهی‌ترین وظایف خود در تامین امنیت و سلامت حجاج ایرانی و موضوع حمایت کنسولی از حجاج ایرانی را انجام نداده است.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: بخشی از موضوعات مطرح در گفت‌وگوها مسائل اجرایی حج بوده مثل نحوه صدور روادید و حمل و نقل حجاج و … که تمام مسائل اجرایی را تا دور اخیر مذاکرات مخالفت کرده بودند، در دور اخیر برخی از مسائل اجرایی را پذیرفتند که با فرمول‌های منطقی پیگیری شود.

وی با بیان اینکه عربستان با موضوع حج برخورد سیاسی کرده است، افزود: اگر حج امسال برگزار نشود کاملا مشخص است چون ماه‌ها سعودی‌ها معطل کردند و صدور روادید را دچار مشکل کردند و هیچ تضمینی در ارتباط با سلامت و امنیت حجاج ارائه ندادند. اگر حج برگزار نشود، مسئولیت صد عن سبیل‌الله به عهده دولت عربستان است.

به گزارش فارس، سخنگوی وزارت خارجه گفت:‌ عربستان تا این لحظه توافقنامه‌ای که باید برای صدور روادید با حافظ منافع خود در ایران یعنی سفارت سوئیس امضا می‌کرد، امضا نکرده است و ریاض با دفع الوقت و طولانی‌ کردن موضوع بهانه‌جویی می‌خواهد مسئولیت را متوجه طرف ایرانی کند.

جابری‌انصاری اضافه کرد: عربستان منشاء بسیاری از نابسامانی‌ها در منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا سعودی‌هاست. این کشور بیشترین منشاء جریان‌های گروه‌های تکفیری است و بیشترین حمایت مالی را از این گروه‌ها انجام می‌دهد.

*صبر ما حد و اندازه دارد
وی درباره صبر ایران نیز گفت: اینکه صبر ما حد و اندازه دارد طبیعی است و صبر هیچ کس بی انتها نیست، در سال‌های اخیر تلاش کردیم در مقابل عربستان با نهایت خویشتنداری عمل کنیم، اما این به آن معنا نیست که دست بسته نشسته‌ایم.
سخنگوی وزارت خارجه اضافه کرد: مهم‌ترین کار در سیاست خارجی ما این است که عربستان خودش باشد نه آنچه تصویرسازی می‌کند. در سال‌های اخیر شاهد برخی تغییر نگاه‌ها به عربستان هستیم، نوع سیاست‌هایی که عربستان در مقاطعی برای ایستادن در مقابل ایران اتخاذ کرد و گاهی با حمایت‌هایی هم همراه بود.
وی اضافه کرد: تحولات منطقه نیز در چند سال اخیر اتفاق افتاد می‌توانست مسیر منطقه را به سمت دیگری سوق دهد.
به گزارش فارس، جابری‌انصاری اضافه کرد: همین دولت‌هایی که تلقی عمومی این است که حامی عربستان هستند به دنبال این هستند که از خشم عربستان فرار کنند. ما هیچ وقت نباید بازی را تحویل طرف مقابل بدهیم تا عربستان به اهداف خود برسد.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه عربستان برخلاف عقربه‌های زمان حرکت می‌کند و هیچ دولتی نمی‌تواند با این روند به اهداف خود برسد، عنوان کرد: مشکل عربستان بیشتر از اینکه با ما باشد با خودش است.

به باور وی عربستان می‌خواهد برخی از تحولات را به تعویق بیندازد.

جابری‌انصاری اضافه کرد: عربستان به محض اینکه احساس می‌کند نوعی تغییر در سیاست‌های جهانی نسبت به این کشور در حال رخ دادن است با خشم واکنش نشان می‌دهد.

وی درباره تحولات سوریه با بیان اینکه در ابتدای بحران سوریه عربستان به دنبال این بود که به سرعت کار سوریه را خاتمه دهد و وضعیتی با سیاست خود را در این کشور به وجود آورد، خاطرنشان کرد: عربستان در مقابل روندهای جدید منطقه و حرکت نظام‌ها به سمت مردمی شدن واکنش نشان داد و این تحولات را با تخریب و کشاندن به سمت جنگ‌های طایفه‌ای و فرقه‌ای به تعویق انداخت.
سخنگوی وزارت خارجه سیاست عربستان را سیاست تخریبی برشمرد و افزود: ما باید با تدبیر و عقلانیت و بدون ورود به زمین طرف مقابل در جهتی پیش برویم که عربستان و سیاست‌های آن رسوا شود تا حدودی در این زمینه تاکنون موفق بوده‌ایم.
به گفته وی ادامه بحران فعلی چه در سوریه و چه کشورهای دیگر اولین برنده‌اش رژیم صهیونیستی است.
به گزارش فارس، سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: عربستان به دنبال به هم ریختگی نابسامانی و ادامه این روند است. بحران در منطقه باید زودتر خاتمه پیدا کند، اما نه با هر شرایطی.

وی درباره مواضع ایران در قبال سوریه با بیان اینکه ما مواضعی که اتخاذ کرده‌ایم مواضعی اصولی و اساسی است و بسیاری از کشورها در ادبیات خود به ما نزدیک شده‌اند، گفت: ما از ابتدا اعلام کردیم که این بحران تنها راه‌حل سیاسی دارد.
سخنگوی وزارت خارجه درباره خط قرمز ایران در بحران سوریه و باقی ماندن بشار اسد در قدرت گفت: اینکه خط قرمز ما چه است خط قرمز اساسی ما این است که هیچ بازیگر بیرونی نباید برای مردم سوریه تصمیم بگیرد و این بازیگران خارجی فقط باید روند حل این بحران را تسهیل کنند.

جابری‌انصاری افزود:‌ ایران اجازه نمی‌دهد دولت‌های دیگر در مورد سوریه تصمیم گیری کنند و آنچه خود می‌خواهند به ملت سوریه تحمیل کنند.

به گزارش فارس، سخنگوی وزارت خارجه در ادامه این برنامه و در پاسخ به سؤالی درباره برجام با بیان اینکه هر نقدی یا اقدامی در مورد برجام گل به خودی تلقی نمی‌شود، یادآور شد: اما برخود با مسائل سیاست خارجی بسیار مهم است. در همه جای دنیا برخی از مسائل و موضوعات به روز هستند، نقد و بررسی مسائلی که به صورت ملی در مورد آنها تصمیم می‌گیرید نقد آنها هم باید با در نظر گرفتن مسائل ملی صورت گیرد.

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه عنوان کرد: برقراری مجدد ارتباط بانکی یک بعد فنی دارد که باید مشکلات فنی آن حل و ارتباط برقرار شود که کم و بیش این اتفاق افتاده در بعد اقتصادی هم نمی‌توانیم شاهد تحولات یک شبه باشیم، اما برجام می‌تواند تحولاتی را در اقتصاد ملی ما به وجود آورد.

وی گفت: در سطح سیاسی واقعیت این است که روابط ایران با کشورها دچار تحول بنیادین نشده، ما ادعا نکردیم که سیاست خارجی ما دچار تحول اساسی شده است، البته آمریکایی ها به دنبال این بودند که در تمام مسائل مذاکره کنند، اما بنای ما بر این بود فقط در یک موضوع خاص مذاکره کنیم.

جابر‌ی‌انصاری افزود: در محتوا ما با دو واقعیت مواجه هستیم که در مسائل فنی و اقتصادی یک شبه تحول ایجاد نمی‌شود و ما باید از فضای برجام به عنوان فضایی برای تنفس استفاده کنیم، دشمنی دشمنان ما بعد از برجام به پایان نرسیده است.
وی با بیان اینکه ما برنامه ملی خود را در زمینه هسته‌ای دنبال کردیم و در مسیری قرار گرفتیم که مسیر مشروع سازی قدرت هسته‌ای ما است، افزود: این تبدیل قدرت به اقتدار است، نباید برنامه‌های ملی خود را فراموش کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه درباره تحریم‌ها با بیان اینکه تحریم‌ها لغو شده، عنوان کرد: اما ترجمه شدن لغو تحریم‌ها در روابط سیاسی زمان‌بر است.

وی در خصوص اظهارات اخیر مقامات آمریکایی درباره برجام عنوان کرد: مواضع در کشورهای مختلف مواضع مختلفی اعلام می‌شود برای ما عملکرد طرف مقابل مهم است، ما متعهد به تعهدات برجام هستیم نه سخنرانی‌ها و مواضع افراد مختلف.

اگر حج برگزار نشود، مسئولیت صد عن سبیل الله با عربستان است

مطالب مرتبط

ارسال یک دیدگاه

شما برای ارسال دیدگاه باید وارد شوید .

بازگشت به بالا