مجله تفر یحی آموزشی

۱۵ مهر تولد شاعر فراموش نشدنی آب را گل نکنید سهراب سپهری Reviewed by Momizat on . مجله اینترنتی کافه 7 : سهراب سپهری در پانزدهم مهر سال 1307 در یک خانواده ادب دوست و هنرمند به دنیا آمد، او کودکی آرامی داشت و در دوران تحصیل همیشه یکی از شاگردا مجله اینترنتی کافه 7 : سهراب سپهری در پانزدهم مهر سال 1307 در یک خانواده ادب دوست و هنرمند به دنیا آمد، او کودکی آرامی داشت و در دوران تحصیل همیشه یکی از شاگردا Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » اخبار » اخبار فرهنگی و هنری » ۱۵ مهر تولد شاعر فراموش نشدنی آب را گل نکنید سهراب سپهری

۱۵ مهر تولد شاعر فراموش نشدنی آب را گل نکنید سهراب سپهری

محبوب کن - فیس نما

مجله اینترنتی کافه ۷ : سهراب سپهری در پانزدهم مهر سال ۱۳۰۷ در یک خانواده ادب دوست و هنرمند به دنیا آمد،
او کودکی آرامی داشت و در دوران تحصیل همیشه یکی از شاگردان ممتاز بود.سهراب علاقه خاصی به نقاشی داشت و بعد از به پایان رساندن تکالیف مدرسه معمولا نقاشی می کشید.
سهراب در سال ۱۳۲۷ به تهران آمد و در دانشکده هنر های زیبا مشغول به تحصیل شد.ذوق و قریحه خاص او باعث شد، که تحت تاثیر اشعار نیما اولین مجموعه شعر خود را با نام “مرگ رنگ ” را در سال ۱۳۳۰ به چاپ رساند.
سهراب به تدریج از سبک نیمای دور شد و توانست سبک منحصر به فردی برای سرودن اشعارش خلق کند، که از روحیه ی لطیف و نگاه انسان مدارانه او سرچشمه می گرفت. نقطه تکامل این سبک، مجموعه شعر “حجم سبز “می باشد.

androidonlinenewsimage-aspx
روح جستجوگر سهراب در یک نقطه دوام نمی آورد و پیوسته به دنبال کشف تجربه های نو بود، در نتیجه او سفرهای بسیاری به کشورهای شرقی و غربی داشته و از فرهنگ و هنر آنها بهره ها برده است به عنوان مثال او در ژاپن هنر “حکاکی روی چوب “را آموخت و مدتی هم در پاریس به یادگیری “لیتوگرافی “مشغول بود.
او در کنار شعر، نقاش توانای نیز بود، که همچون شعرش درطراحی تابلوهایش سبک خاصی داشت و آثارش را در نمایشگاه های هنری داخلی و خارجی به نمایش می گذاشت.
سپهری پس از پایان تحصیلاتش در هنرستان های هنری مختلف تدریس می کرد و حتی مدتی در اداره کل اطلاعات وزارت کشاورزی مشغول به کار بود، اما در سال۱۳۴۱ تمام مشاغل دولتی را کنار گذاشت و خود را وقف هنرش کرد.
در سال ۱۳۵۸ اولین نشانه های بیماری سرطان خون در او نمایان شد و سهراب برای معالجه به انگلستان رفت، اما بیماری او پیشرفته بود، در نتیجه پزشکان نتوانستند برای درمان او کار چندانی انجام دهند، پس به ایران بازگشت و سرانجام در اول اردیبهشت سال ۱۳۵۹ در تهران در سن پنجاه ویک سالگی درگذشت.

آثار
مرگ رنگ، ۱۳۳۰
زندگی خواب ها، ۱۳۳۲
آوازافتاب، ۱۳۳۷
شرق اندوه،۱۳۴۰
صدای پای آب، ۱۳۴۴
مسافر، ۱۳۴۵
حجم سبز ۱۳۴۶
ما هیچ ما نگاه، ۱۳۵۳
هشت کتاب، (مجموعه کامل اشعار، که خود سهراب آنها را به صورت یک کتاب واحد در آورده) ۱۳۵۵
اتاق آبی، (به نثر که پس از مرگ سهراب منتشر شد) ۱۳۶۹

درها به طنین های تو وا کردم
هر تکه را جایی افکندم
پر کردم هستی ز نگاه
بر لب مردابی
پاره ی لبخند تو بر روی لجن دیدم
رفتم به نماز
در بن خاری ، یاد تو پنهان بود
برچیدم ، پاشیدم به جهان
بر سیم درختان زدم آهنگ ز خود روییدن ، و به خود گستردن
و شیاریدم شب یک دست نیایش
افشاندم دانه ی راز
و شکستم آویز فریب
و دویدم تا هیچ
و دویدم تاچهره ی مرگ
تا هسته ی هوش
و فتادم بر صخره ی درد
از شبنم دیدار تو تر شد انگشتم ، لرزیدم
وزشی می رفت از دامنه ای ، گامی همره او رفتم
ته تاریکی ، تکه خورشیدی دیدم
خوردم ، و زخود رفتم ، و رها بودم

 

123 total views, 1 views today

مطالب مرتبط

ارسال یک دیدگاه

بازگشت به بالا