مجله تفر یحی آموزشی

عربستانی ها از کدام سلاح های نظامی ایران بیشتر وحشت دارند Reviewed by Momizat on . عربستانی ها از کدام سلاح های نظامی ایران بیشتر وحشت دارند به گزارش مجله اینترنتی کافه ۷ : در حالی که بعد از قدرت گرفتن رسمی محمد بن سلمان در عربستان سعودی بسیار عربستانی ها از کدام سلاح های نظامی ایران بیشتر وحشت دارند به گزارش مجله اینترنتی کافه ۷ : در حالی که بعد از قدرت گرفتن رسمی محمد بن سلمان در عربستان سعودی بسیار Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » اخبار » عربستانی ها از کدام سلاح های نظامی ایران بیشتر وحشت دارند

عربستانی ها از کدام سلاح های نظامی ایران بیشتر وحشت دارند

عربستانی ها از کدام سلاح های نظامی ایران بیشتر وحشت دارند

به گزارش مجله اینترنتی کافه ۷ : در حالی که بعد از قدرت گرفتن رسمی محمد بن سلمان در عربستان سعودی بسیاری از تحلیلگران پیش بینی آینده ای پر تنش میان این کشور و ایران در منطقه خلیج فارس را کرده اند، در عین حال بسیاری از نشریات و تحلیلگران نیز در همین راستا دست به برآوردهایی از سناریوهای محتمل و شبیه سازی جنگ احتمالی میان ایران و عربستان سعودی کرده اند.عربستانی ها از کدام سلاح های نظامی ایران بیشتر وحشت دارند

عربستانی-ها-از-کدام-سلاح-های-نظامی-ایراعربستانی ها از کدام سلاح های نظامی ایران بیشتر وحشت دارند

بخشی از این نوشته ها بیش از هرچیز به عیار سنجی قدرت نظامی دو کشور در ابعاد مختلف و همچنین مشخص ساختن ابزارهایی که به هردو کشور در صورت بروز جنگ کمک فراوانی میکنند مشغول شده اند که در میان اینها باید به گزارش جالب توجه نشریه «نشنال اینترست» اشاره کرد که چندی پیش اقدام به برشمردن بخشی از توان نظامی ایران کرده بود که عربستان سعودی باید به شدت از آنها در هراس باشد.

این نشریه با اشاره به این که با بالا گرفتن تنش ها میان عربستان و ایران احتمال جنگ مطرح شده است، بیان میکند که در حالی که ایران به لحاظ تکنولوژی نظامی از عربستانی که به خوبی مجهز شده است، عقب است، اما ابزارهایی در اختیار دارد که میتواند بسیار هوشمندانه از آنها استفاده کند تا این برتری نسبی عربستان در بعد نظامی را به شکلی موثر خنثی کند.

این گزارش با بیان این که بیشترین توان ایران برای برتری بر عربستان استفاده از ابزارهای نامتقارن در جنگ است اقدام به برشمردن پنج ابزار نظامی به عنوان دست برتر ایران مقابل عربستان میکند. در تشریح این پنج ابزار «نشنال اینترست» مینویسد:

۱ – نیروهای سپاه قدس

در حالی که این نیرو به خودی خود یک سلاح تلقی نمیشود، با این حال نیروهای ویژه سپاه قدس پاسداران انقلاب اسلامی احتمالا موثر ترین ابزاری است که تهران بر علیه ریاض در اختیار دارد. این نیروهای شبح آسا که تعداد آنها بالغ بر ۱۵ هزار است، طی دوران جنگ عراق دوران سخت و طاقت فرسایی را برای نیروهای آمریکایی رقم زدند و اقدام به آموزش و تجهیز نیروهای محلی شیعه در عراق کردند که این تجهیزات از جمله تسلیحاتی قدرتمند بود که حتی قادر به منهدم سازی تانک های آبرامز نیز بودند.

عربستانی ها از کدام سلاح های نظامی ایران بیشتر وحشت دارند

این تجهیزات در پایان جنگ عراق منجر به انهدام یک پنجم از کل خسارات تانک های آمریکایی شده بود. نیروهای سپاه قدس در سراسر جهان فعالیت میکنند و در حال حاضر نیز نقشی موثر در مبارزه علیه داعش ISIS در سوریه و عراق دارند.

۲– موشکهای بالستیک

در حالی که نیروی هوایی ایران تا حد زیادی فرسوده شده است، اما تهران هنوز به واسطه توان موشکی بالستیک خود قادر به انجام حملات موثری از آسمان است. ایران زرادخانه عظیمی از موشک های بالستیک از جمله موشک عماد با سوخت مایع دارد که برد آن به ۱۰۰۰ مایل میرسد. ایران همچنین موشکهای خانواده شهاب را در اختیار دارد که آخرین نمونه آن یعنی شهاب ۴ بردی بالغ بر ۲۴۰۰ مایل دارد.

اما شاید مهمترین و قابل ترین نمونه موشک در زرادخانه ایران موشک های با سوخت جامد دو مرحله ای و سیار سجیل باشد که منهدم کردن آنها بسیار مشکل است. بر اساس گزارش موسسه تحقیقات موشکی جرج مارشال موشک سجیل ۳ که توان واکنش بسیار بالایی دارد موشکی سه مرحله ای است که برد بلند آن به ۴۰۰۰ کیلومتر رسیده است.

۳ – شناورهای تندرو

به دلیل آنکه عربستان سعودی به شدت وابسته به صادرات نفت است، ایران به راحتی قادر به بستن تنگه هرمز و یا ناامن سازی تردد کشتی رانی تجاری و غیر تجاری در این منطقه است. در واقع ایران یک بار در دهه ۱۹۸۰ و در جریان جنگ موسوم به جنگ نفت کش ها این اقدام را صورت داده است.

عربستانی ها از کدام سلاح های نظامی ایران بیشتر وحشت دارند

نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که شناورهای تندروی به خوبی تجهیز شده ای در اختیار دارد به راحتی قادر است که در طی یک تعارض نظامی شناورهای عربستان و بنادر این کشور را مورد حمله قرار دهد. اینگونه حملات با استفاده از شناورهای تندرو میتواند خسارات و آسیب بسیار زیادی به بنادر و نیروی دریایی عربستان وارد آورد.

۴ – زیردریایی های کوچک کلاس قدیر

ایران با استفاده از زیر دریایی های کوچک کلاس قدیر که به شکلی ویژه برای عملیات در آبهای کم عمق خلیج فارس طراحی شده اند قادر است به سادگی به شناورهای نیروی دریایی و بنادر عربستان سعودی حمله کند. از این زیر دریایی های کوچک همچنین میتوان برای اعزام و انتقال کاماندوهای نیروهای قدس سپاه به داخل خاک عربستان برای انجام عملیات های ویژه استفاده کرد. همچنین ایران از این شناورها که مجهز به دو اژدر نیز هستند میتواند برای مین گذاری مسیرهای دریایی استفاده کند.

اطلاعات زیادی از این زیردریایی های کوچک و قابل در دست نیست اما این شناورهای ۱۲۰ تنی ۱۱ گره دریایی سرعت داشته و کمتر ۲۰ میلیون دلار هزینه ساخت آنها است. این به معنی آن است که ایران میتواند نیروی نظامی قابل و کارآمدی را بدون هزینه بسیار بالا در اختیار داشته باشد.

عربستانی ها از کدام سلاح های نظامی ایران بیشتر وحشت دارند

۵-موشک های کروز سومار

گفته میشود که ایران اخیرا دست به طراحی و تولید نوع جدیدی از موشک های کروز با برد بلند کرده است که به موشک های سومار معروف شده اند و برد آنها برابر با ۱۵۰۰ مایل است. این دست از موشک های کروز ظاهرا بر روی ناوچه های روسی Kh-55 قرار میگرند که ایران به تازگی آنها را نیز مهندسی معکوس کرده است هرچند به نظر ایران هنوز نتوانسته است موتور تسلیحاتی روسی این شناور را رمزگشایی کند.

اما با این وجود نیز ایران با طراحی یک موتور ساده و ابتدایی ولی کارآمد برای شلیک این موشک ها از عرشه شناور، قادر خواهد بود که تهدید بسیار جدی را متوجه عربستان سعودی کند.

مطالب مرتبط

ارسال یک دیدگاه

شما برای ارسال دیدگاه باید وارد شوید .

بازگشت به بالا