مجله تفر یحی آموزشی

آهنگ کپی حمید عسکری از خواننده ترکیه Reviewed by Momizat on . آهنگ کپی حمید عسکری از خواننده ترکیه اگر جزء طرفداران موسیقی و خوانندگان کشور ترکیه باشید, متوجه شباهت یکی از آهنگ های حمید عسکری با آهنگ مصطفی سندل شده اید! شب آهنگ کپی حمید عسکری از خواننده ترکیه اگر جزء طرفداران موسیقی و خوانندگان کشور ترکیه باشید, متوجه شباهت یکی از آهنگ های حمید عسکری با آهنگ مصطفی سندل شده اید! شب Rating:
شما اینجا هستید: خانه » اخبار » آهنگ کپی حمید عسکری از خواننده ترکیه

آهنگ کپی حمید عسکری از خواننده ترکیه

Mustafa-Sandal-Kadere-Bak

آهنگ کپی حمید عسکری از خواننده ترکیه

اگر جزء طرفداران موسیقی و خوانندگان کشور ترکیه باشید, متوجه شباهت یکی از آهنگ های حمید عسکری با آهنگ مصطفی سندل شده اید!

شباهت آهنگ حمید عسکری و مصطفی سندل

برای بسیاری از علاقه‌مندان به موسیقی بارها پیش آمده که هنگام شنیدن آهنگی، مدام با خودشان کلنجار می‌روند که این آهنگ را قبلا کجا شنیده‌اند؟ حتی با این که برای اولین بار آهنگ شنیده می‌‌شود، بازهم به نظر آشنا می‌آید و حتی می‌توان ملودی‌اش را زیر لب زمزمه کرد؛ اینجاست که با مفهومی تحت عنوان «کاور» آشنا می‌شویم.

مفهومی که در موسیقی ایرانی کاربردی نسبتا زیاد دارد اما اگر مخاطب جدی موسیقی باشید و کارهای خواننده‌هایی که به طور قانونی در داخل کشور فعالیت می‌کنند را رصد کنید، مدام با آهنگ‌هایی مواجه می‌شوید که به نظر آشنا می‌آیند!

ایران عضو کنوانسیون‌ «بِرن» نیست، اما در سال 2001 به عضویت «ویپو» درآمد. ویپو (world intellectual property organization) یکی از شانزده آژانس تخصصی زیر مجموعه سازمان ملل متحد است که در ایران با نام «سازمان جهانی مالکیت فکری» شناخته می‌شود. ویپو در سال 1967 برای تشویق آثار خلاقانه در راستای حمایت از مالکیت معنوی در جهان تاسیس شد. این سازمان با وجود اینکه 184 عضو دارد اما در زمینه کپی رایت از توان اجرایی کمی برخوردار است.

فارغ از ورود کردن به مباحث قانونی و حقوقی «اقتباس»، «کاور» و یا «سرقت هنری»، هر هفته به صورت منظم گزارش‌هایی تحت عنوان «شباهت‌‌های اتفاقی»منتشر خواهد شد. طی این مطالب، یک آهنگ از خوانندگان کشور که به هردلیل «شباهتی» با یک آهنگ غیرایرانی دارد به همراه نسخه خارجی آن قطعه منتشر می‌شود.

در انتشار این قطعات فقط «شباهت» بین دو قطعه موسیقایی مد نظر است و قضاوتی درباره کاور و یا کپی بودن یا نبودن اثر صورت نمی‌گیرد. در بخش چهارم سلسله گزارش‌های «شباهت‌های اتفاقی» یکی از آهنگ‌های حمید عسکری مورد توجه قرار گرفته؛ آهنگی که شباهتی با یکی از قطعات Mustafa Sandal خواننده ترکیه‌ای دارد. آهنگ «cek gonder» مصطفی سندل (2012)

آهنگ کپی حمید عسکری از خواننده ترکیه

منبع:سیمرغ

مطالب مرتبط

ارسال یک دیدگاه

شما برای ارسال دیدگاه باید وارد شوید .

بازگشت به بالا