حکایت, داستان کوتاه

معرفی کامل سلمان فارس+عکس+بیوگرافی

۳۰۰۱۰۵۴

معرفی کامل سلمان فارس+عکس+بیوگرافی

حدود دویست و شانزده یا سیصد و شانزده سال قبل از هجرت، در روستای «جی‏» (از روستاهای اصفهان) فرزندی به دنیا آمد، که نامش را «روزبه‏» گذاشتند و بعدها پیامبر اسلام(ص) او را «سلمان‏» نامید. پدر سلمان «بدخشان کاهن‏» (روحانی زرتشتی) بود و کار همیشگی‏ اش هیزم نهادن بر شعله آتش. با اینکه سلمان در میان خاندان و محیطی زرتشتی دیده به جهان گشود، ولی هرگز در برابر آتش سر فرود نیاورد و به خدای یکتا اعتقاد یافت. سلمان در دوران کودکی مادرش را از دست داد و عمه‏ اش سرپرستی او را به عهده گرفت.سلمان، بعد از آنکه دریافت قرار است او را شش ماه با اعمال شاقه زندانی سازند و پس از آن اگر به آیین نیاکانش ایمان نیاورد اعدامش کنند، با همکاری عمه‏ اش گریخت و روانه بیابان شد. در بیابان کاروانی دید که به سوی شام می‏ رفت. پس به مسافران پیوست و رهسپار سرزمینهای ناشناخته گردید. سرانجام سلمان، در همان آغاز هجرت گمشده ‏اش را یافت و در حالی که برده یک یهودی بود، در محضر رسول خدا(ص) مسلمان شد. (۱)

پیامبرگرامی اسلام(ص) سلمان را به مبلغ چهل نهال خرما و چهل وقیه (هر وقیه معادل چهل درهم)، از مرد یهودی،خرید و آزادش ساخت و نام زیبای «سلمان‏» را بر او نهاد. (۲) این تغییر نام، بیانگر آن است که:

۱- برخی از نامهای عصر جاهلیت، شایسته یک مسلمان نیست.

۲ – واژه «سلمان‏» از سلامتی و تسلیم گرفته شده است. انتخاب این نام زیبا از سوی پیامبر(ص) نشانه پاکی و سلامت روح سلمان است

پی‏ نوشت:

۱- بحار، ج ۲۲، ص‏۳۶۶٫

۲- الدرجات الرفیعه، ص‏۲۰۳٫

معرفی کامل سلمان فارس+عکس+بیوگرافی

مطالب مرتبط

admin

Leave a Reply