مجله تفر یحی آموزشی

مصرف زیاد هندوانه و ضررهای آن Reviewed by Momizat on . مصرف زیاد هندوانه و ضررهای آن هندوانه جزو بهترین میوه های فصل تابستان است. این میوه سرشار از ویتامین‌های A،C،B6, ،لیکوپن،سیترولین و پتاسیم است. با این حال همانن مصرف زیاد هندوانه و ضررهای آن هندوانه جزو بهترین میوه های فصل تابستان است. این میوه سرشار از ویتامین‌های A،C،B6, ،لیکوپن،سیترولین و پتاسیم است. با این حال همانن Rating:
شما اینجا هستید: خانه » گوناگون » پزشکی و سلامت » مصرف زیاد هندوانه و ضررهای آن

مصرف زیاد هندوانه و ضررهای آن

مصرف زیاد هندوانه و ضررهای آن

هندوانه جزو بهترین میوه های فصل تابستان است. این میوه سرشار از ویتامین‌های A،C،B6, ،لیکوپن،سیترولین و پتاسیم است. با این حال همانند دیگر  مواد غذایی در صورت افراط در مصرف،  می‌تواند اثرات منفی روی بدن بگذارد.

مضرات خوردن زیاد هندوانه

هندوانه جزو بهترین میوه های فصل تابستان است. این میوه سرشار از ویتامین‌های A،C،B6, ،لیکوپن،سیترولین و پتاسیم است. با این حال همانند دیگر  مواد غذایی در صورت افراط در مصرف،  می‌تواند اثرات منفی روی بدن بگذارد. مصرف بیش‌ از حد هندوانه می‌تواند به اعصاب  آسیب برساند، مشکلات قلبی  و اختلالات گوارشی به وجود بیاورد؛ بنابراین خوردن روزانه آن به میزان زیاد توصیه نمی‌شود.اما ترکیبات این میوه:

 

لیکوپن

میزان لیکوپن در هندوانه از گوجه‌ فرنگی نیز بیشتر است. یک و نیم لیوان  هندوانه حاوی 9-13 میلی گرم لیکوپن است.
لیکوپن رنگدانه‌ای است که به این میوه و گوجه‌فرنگی رنگ می‌دهد. لیکوپن مانند آنتی اکسیدان عمل می‌کند که سموم اضافه و رادیکال‌های آزاد را در بدن از بین می‌برد تا از خطر بیماری و سرطان کاسته شود.
اما مصرف بیش‌ از حد لیکوپن باعث مشکلات گوارشی مانند حالت تهوع،اسهال ،سوء هاضمه و نفخ می‌شود.

 

سیترولین

فیتوکمیکال ( فیتوکمیکال ها نوعی از ترکیبات شیمیایی و سالم هستند که در میوه ها و سبزی ها به وفور یافت می شوند و بررسی ها نشان داده که احتمال ابتلا به بسیاری از انواع سرطان، آلزایمر و آب مروارید را کاهش می دهند. بسیاری از آنها خاصیت آنتی اکسیدانی داشته و آثار زیان بار رادیکال های آزاد را که سبب تخریب سلول ها، پیری پوست و سکته های قلبی می شوند، از بین می برند ) دیگر موجود در این میوه به آرژنین تبدیل می شود. آرژنین نوعی اسیدآمینه است که زمینه تولید بیشتر پروتئین را فراهم می‌کند. این فیتوکمیکال برای سلامت قلب و گردش خون لازم و مهم است. اما مصرف بیش‌ از حد این ماده باعث نازایی، اختلال در نعوظ و کاهش خون رسانی به قسمت تناسلی می‌شود.

 

پتاسیم

بدن برای عملکرد درست به این ماده معدنی نیاز دارد. همچنین باعث می‌شود عضو و بافت‌ها درست عمل کند. هر فرد بزرگسال روزانه به 2000 میلی گرم پتاسیم نیاز دارد. افراط در مصرف مواد غذایی سرشار از پتاسیم باعث هیپرکالمی ( افزایش سطح خونی یون پتاسیم ) در بدن می شود کهمی‌تواند مشکلات قلبی و عروقی مانند ضربان ضعیف، ضربان نامنظم قلب، سکته و مشکلات کلیوی ایجاد کند. بهتر است هر بار مصرف هندوانه را به سه پیمانه متوسط محدود کنید.

مصرف زیاد هندوانه و ضررهای آن

منبع:سیمرغ

مطالب مرتبط

ارسال یک دیدگاه

شما برای ارسال دیدگاه باید وارد شوید .

بازگشت به بالا