مجله تفر یحی آموزشی

اعداد بالا و پایین فشار خون به چه معنا هستند؟؟ Reviewed by Momizat on . اعداد بالا و پایین فشار خون به چه معنا هستند؟؟ فشار خون بالا را جدی بگیرید... درصورتی که فشار انقباضی طبیعی باشد اما فشارخون انبساطی بالا، خطری ما را تهدید می‌ک اعداد بالا و پایین فشار خون به چه معنا هستند؟؟ فشار خون بالا را جدی بگیرید... درصورتی که فشار انقباضی طبیعی باشد اما فشارخون انبساطی بالا، خطری ما را تهدید می‌ک Rating:
شما اینجا هستید: خانه » گوناگون » پزشکی و سلامت » اعداد بالا و پایین فشار خون به چه معنا هستند؟؟

اعداد بالا و پایین فشار خون به چه معنا هستند؟؟

اعداد بالا و پایین فشار خون به چه معنا هستند؟؟

فشار خون بالا را جدی بگیرید…

فشار خون

درصورتی که فشار انقباضی طبیعی باشد اما فشارخون انبساطی بالا، خطری ما را تهدید می‌کند؟

بالا رفتن هر دو یا یکی از فشار انقباضی (عدد بالایی) و فشار انبساطی (عدد پایینی) خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را افزایش می‌دهد. فشار انقباضی، فشار در شریان‌ها را نشان می‌دهد که با ضربان قلب تولید می‌شود و فشار انبساطی، فشار شریانی بین هر ضربه و زمان استراحت قلب است. فشار خون ۸۰/۱۲۰ (به‌طور عامیانه دوازده روی هشت) به‌طور کامل طبیعی است.

فشار انقباضی و انبساطی بالا خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف را افزایش می‌دهد. در سال ۲۰۱۴ پژوهشگران تحقیقی را منتشر کردند که در آن ۱.۲۵ میلیون فرد ۳۰ سال و بالاتر که مبتلا به هیچ‌گونه بیماری‌ قلبی عروقی نبودند را مورد بررسی قرار دادند. آنها به‌مدت ۵ سال فشار خون این افراد را ثبت کردند. در طول این مدت ۸۳۰۹۸ مورد ابتلا به بیماری قلبی تشخیص داده شد.

درمیان آنها افرادی با فشار خون ۹۰/۱۴۰ نسبت به فشار پایین، خطر ابتلای بیشتری داشتند که دور از انتظار هم نیست.

اما این پژوهشگران دریافتند که بعضی بیماری‌ها با فشار انقباضی بالا و سایر آنها با فشار انبساطی بالا به‌وجود می‌آیند. به‌طور مثال خطر ابتلا به حمله قلبی با فشار انقباضی بالا و آنوریسم آئورت شکمی (تورم یا پارگی در عروق بزرگ که از قلب به سینه و شکم می‌رود) با فشار انبساطی افزایش می‌یابد.

نویسنده ارشد این پژوهش، دکتر هری همینگ‌وی استاد اپیدمیولوژی بالینی در کالج دانشگاهی لندن و مدیر مؤسسه فار می‌گوید: «منطقی است که بگوییم درکل اثر فشار انقباضی از انبساطی کمی بیشتر است. بااین‌حال اگر شما تنها دچار فشار انبساطی بالا هستید، باز هم بیماری فشار خون داشته و باید برای کاهش آن اقدام کنید.

اعداد بالا و پایین فشار خون به چه معنا هستند؟؟

مطالب مرتبط

ارسال یک دیدگاه

شما برای ارسال دیدگاه باید وارد شوید .

بازگشت به بالا