مجله تفر یحی آموزشی

همه چیز درباره شهر موصل عراق + جغرافیا و مکان های دیدنی Reviewed by Momizat on . موصل (به کردی: مووسڵ)(به عربی: الموصل)(به آشوری: ܢܝܢܘܐ تلفظ: Nîněwâ)(به ترکی استانبولی: Musul) شهری در شمال کشور عراق و مرکز اداری استان نینوا است. موصل با بیش موصل (به کردی: مووسڵ)(به عربی: الموصل)(به آشوری: ܢܝܢܘܐ تلفظ: Nîněwâ)(به ترکی استانبولی: Musul) شهری در شمال کشور عراق و مرکز اداری استان نینوا است. موصل با بیش Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » گوناگون » همه چیز درباره شهر موصل عراق + جغرافیا و مکان های دیدنی

همه چیز درباره شهر موصل عراق + جغرافیا و مکان های دیدنی

موصل (به کردی: مووسڵ)(به عربی: الموصل)(به آشوری: ܢܝܢܘܐ تلفظ: Nîněwâ)(به ترکی استانبولی: Musul) شهری در شمال کشور عراق و مرکز اداری استان نینوا است. موصل با بیش از یک میلیون نفر جمعیت سومین شهر بزرگ عراق پس از بغداد و بصره است.[۱]

موصل از ۱۰ ژوئن ۲۰۱۴ در کنترل داعش قرار دارد. شهر اصلی موصل در ساحل غربی دجله قرار گرفته در حالیکه شهر باستانی نینوا در دوران آشور در سمت شرقی بوده‌است. بیشتر مردم شهر عرب هستند اما اقلیت‌های قابل توجه کرد، ترکمن و آشوری نیز در شهر زندگی می‌کنند. جمعیت شهر در سال ۲۰۰۸ به یک میلیون و هشتصد هزار نفر رسیده بود اما در سال ۲۰۱۴ حدود نیم میلیون نفر آواره شدند هرچند هنوز هم جمعیت شهر بیش از میلیون نفر است.

دانشگاه موصل که از مراکز علمی و تحقیقاتی عراق است در این شهر قرار دارد. مقبره چندین پیامبر از جمله یونس در موصل قرار دارد. این شهر تا سال ۲۰۱۴ مرکز تاریخی مسیحیان نسطوری محسوب می‌شد.

جغرافیا

رود دجله از میان موصل می‌گذرد و پنج پل دو قسمت شهر را به هم پیوند می‌دهند. این شهر در ۳۹۶ کیلومتری شمال غربی بغداد قرار دارد.

تاریخچه

موصل در آغاز خلوان و در دوران ساسانیان بوذاردشیر نام داشت. نام بوذاردشیر منسوب به اردشیر بابکان -بنیادگذار دودمان ساسانی- بود. مسیحیت از سدهٔ دوم میلادی در این منطقه حضور داشته است.

در سال ۳۳۱ پیش از میلاد قوای هخامنشیان به وسیله اسکندر مقدونی در جنگ گوگمل در شرق موصل امروزی شکست سنگینی متحمل می‌شوند.[۲]

مردم شناسی

در طول قرن بیستم موصل یادآور زندگی اقوام و مذاهب گوناگون در کنار یکدیگر بوده است. پیش از پروژه عرب سازی موصل توسط صدام و حزب بعث موصل برای قرن‌ها شهری عمدتاً کردنشین به حساب می‌آمد.[۳][۴][۵][۶][۷][۸][۹][۱۰] ولی در این اواخر مردم عرب سنی عمده جمعیت مناطق شهری از جمله شهر موصل را شامل می‌شدند.[۱۱][۱۲][۱۳][۱۴] مانند مناطق کناره رود دجله و در داخل شهر موصل. در امتداد رود دجله و دورتر به سوی شمال و مناطق روستایی، هزاران نفر آشوری، کرد، ترکمن و ارمنی و شبک زندگی می‌کردند.

برنامه عربسازی که در دوران صدام و با نیروی حزب بعث انجام می‌شد، باعث شد تا برخی از این اقلیت‌ها از مناطق شهری موصل خارج شده و به نزدکی مرزهای اقلیم کردستان بروند. با اشغال موصل توسط داعش، تنها عربهای سنی در شهر باقی ماندند و جمعیت این شهر از ۱٫۵ میلیون تن به یک میلیون تن کاهش یافت.

سیطره کامل داعش بر شهر موصل (۱۳۹۳)

مناره الحدباء که ۹۰۰ سال پیش در موصل ساخته شده و قدیمی‌ترین منارهٔ عراق است. این اثر چندی پیش به دست گروهک تروریستی داعش (خلافت) منهدم شد.

افراد مسلح داعش از صبح و از سمت راست استان نینوا حمله‌ور شدند و ساختمان استانداری و ساختمانهای دولتی مجاور را تحت کنترل خود درآوردند. استان نینوا (۵۰۴ کیلومتری شمال پایتخت عراق) است. داعشی‌ها همچنین بر فرودگاه موصل در شمال این شهر سیطره پیدا کردند و این افراد سپس به سمت چپ موصل پیشروی کردند.[۱۵][۱۶]

اطلاعات به دست آمده حاکی از فرار سیاستمداران و نیروهای امنیتی از موصل است[۱۷] . مسؤول رسانه‌ای حزب دموکرات کردستان در استان نینوا با اشاره به کنترل عناصر داعش بر اکثر مناطق شهر موصل اعلام کرد که به دلیل حملات تروریستی داعش در این شهر، مقر این حزب و حزب اتحادیه میهنی کردستان به طور کامل تخلیه شده است.[۱۶][۱۷] در همین حال اخباری از حرکت داعش به سمت استان صلاح الدین منتشر شد، برخی گزارش‌های حاکی از آن است که داعش توانست، کنترل دو روستا در تکریت را به دست بگیرد.[۱۶] این درگیری‌ها به کشته شدن شماری از شهروندان، و آوارگی و مهاجرت ساکنان این استان منجر شد.[۱۸]

شمار قابل توجهی از ساکنان شهر موصل در پی هجوم عناصر داعش از این شهر گریختند.[۱۹]

عناصر داعش صدها محکوم را نیز از زندان‌های شهر موصل آزاد کردند.[۱۷]

خبرگزاری‌ها از سقوط شهر استراتژیک موصل و تسلط کامل گروه داعش بر آن خبر دادند. پس از مدت‌ها درگیری ارتش عراق توانسته بود در زمستان سال گذشته با کمک عشایر و نیروهای مردمی شهر رمادی و فلوجه را از کنترل نیروهای داعش خارج سازد.[۱۶]

استاندار نینوا، در ارتباط تلفنی با شبکه تلویزیونی العربیه دربارهٔ اینکه گروه‌های مسلح چگونه توانستند کنترل نینوا را در دست بگیرند، گفت: چند ساعت پیش‌از اینکه افراد مسلح کنترل موصل را در دست بگیرند با فرماندهان ارشد ارتش عراق در منطقه دیدار کردم. به نظر می‌رسید که آنها کاملاً به توان خود اطمینان دارند اما ساعاتی بعد با شنیدن خبر فرار جمعی نیروهای ارتش عراق از مواضع خود در موصل، غافلگیر شدیم[۱۷] .

استاندار نینوا دربارهٔ نحوه تعامل با اوضاع کنونی گفت: در حال حاضر نمی‌توانم دربارهٔ سناریوهای آینده صحبت کنم. باید اوضاع را در داخل بازبینی کنیم. دیشب، وزیر کشور و مدیر دفتر فرمانده کل نیروهای مسلح با من تماس گرفتند و از من خواستند از منطقه کردستان کمک بگیرم اما دیروقت بود و کردستان عراق نیز به موافقت نوری مالکی نیاز دارد[۱۷] .

«سعید مموزینی» خاطرنشان کرد: نیروهای پیشمرگه در مناطق کرد نشین استان نینوا برای مقابله با هرگونه وضعیت فوق‌العاده، در حالت آماده باش کامل هستند.[۱۷] هم اکنون ارتش عراق در حال بازپس گیری شهر موصل پس از آزادی تکریت است.

در روز 26 مهر ماه 1395 عملیات نظامی مشترکی توسط نیروهای ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا ، ارتش عراق ، بسیج مردمی عراق ، نیروهای پیشمرگه کردستان عراق و برخی گروه های دیگر علیه داعش آغاز شد که نبرد وسیعی برای آزاد سازی موصل از حضور افراطیان داعش است . این نبرد ادامه دارد. . . . . .

اماکن دیدنی

  • کاخ موصل
  • مسجد اموی
  • مسجد صلاح‌الدین
  • مسجد مجاهدی
  • مسجد جرجیس
  • مشهد عبدالقاسم
  • کاخ باش‌تپه
  • قره‌سرای
  • مناره الحدباء: که به علت انحنای آن به این نام خوانده می‌شود.

 

مطالب مرتبط

ارسال یک دیدگاه

شما برای ارسال دیدگاه باید وارد شوید .

بازگشت به بالا