مجله تفر یحی آموزشی

فضائل اخلاقی امام حسین (ع) Reviewed by Momizat on . فضائل اخلاقی امام حسین (ع) عبادت، سخاوت، ایثار،‌شجاعت، صراحت، تواضع، ایثار، مهربانی، عفو و بخشش، احسان، احترام به معلم، آموزش غیرمستقیم، رعایت بزرگ‌ترها و قبول فضائل اخلاقی امام حسین (ع) عبادت، سخاوت، ایثار،‌شجاعت، صراحت، تواضع، ایثار، مهربانی، عفو و بخشش، احسان، احترام به معلم، آموزش غیرمستقیم، رعایت بزرگ‌ترها و قبول Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » گوناگون » دینی و مذهبی » فضائل اخلاقی امام حسین (ع)

فضائل اخلاقی امام حسین (ع)

فضائل اخلاقی امام حسین (ع)

photo_2016-10-05_00-27-48

عبادت، سخاوت، ایثار،‌شجاعت، صراحت، تواضع، ایثار، مهربانی، عفو و بخشش، احسان، احترام به معلم، آموزش غیرمستقیم، رعایت بزرگ‌ترها و قبول عذرخواهی دیگران از ویژگی‌های اخلاقی امام حسین(ع) است.

عبادت امام حسین(ع)
امــام حــسین(ع) فرموده‌اند: مردمی كه خدا را از روی رغبت عبادت می‌كنند و درخــواست و حــاجتی دارند این عبادت تاجران است. مــردمی كــه از روی تــرس عبــادت می‌كنند، این عبادت بردگان است و كسانی كه خدا را برای سپاسگزاری عبادت می‌كنند این عبادت آزادمردان است و این بهترین عبادتهاست.
در روایات آورده‌اند: عبادت، نماز و روزه، حج امام حسین(ع) بسیار بود. آن حضرت(ع) 25 بار به حج مشرّف شدند و در شب عاشورا به برادرش حضرت ابوالفضل(ع) فرمودند: از دشمن وقت بخواه! زیرا من نماز، دعا و تلاوت قرآن را دوست دارم. آن حضرت(ع) در ظهر عاشورا در مقابل لشكر دشمن نماز خواند و از حمله‌های پی‌درپی آنان نهراسید.
امام سجاد(ع) فرمودند: پدرم هر شب هزار ركعت نماز می‌خواندند. امام حسین(ع) وقتی وضو می‌گرفت، رنگش می‌پرید و پاهایش می‌لرزید و از حضرت سؤال كردند چرا؟ فرمودند: سزاوار است كسی كه در برابر خداوند می‌ایستد، رنگش زرد شود و پاهایش بلرزد.

سخاوت امام حسین(ع)
حضرت امام حسین(ع) فرمودند: بهترین مال آن است كه آبروی تو را حفظ كند و كسی كه از تو حاجتی بخواهد، آبروی خود را با این درخواست ریخته است. پس تو با محروم نكردن او، آبروی خودت را حفظ كن.
شخص نیازمندی از بخشنده‌ترین افراد سؤال كرد، كریم‌ترین فرد كیست؟ مردم امام حسین(ع) را به او معرفی كردند.
هنگامی كه آن فرد وارد منزل امام حسین(ع) شد، حضرت(ع) مشغول نماز بود. آن شخص گفت: امروز آن كسی كه به تو امید دارد و به حلقه‌ی در تو می‌زند، ناامید نمی‌شود.
تو صاحب بخشش و كَرَم هستی و ما به شما اعتماد داریم و پدر تو فاسقان را كُشت.
امام حسین(ع) 4000 دِرهم به او بخشید. آن شخص وقتی هدیه امام(ع) را گرفت،‌ گریه كرد. امام حسین(ع) فرمودند: آیا بخشش من كم بود؟ او گفت: نه. گریه‌ام، برای آن است كه این دست با بخشش چگونه زیر خاك می‌شود.

ایثار امام حسین(ع)
قرآن كریم می‌فرماید: به مقام نیكان نمی‌رسید؛ مگر چیزهایی كه به آن علاقه دارید، انفاق كنید. امام حسین(ع) در روز عاشورا تمامی عزیزانش را در راه خدا تقدیم كردند.
آنكه پرچمداری اسلام را با خون خرید
تا به پا گشت و عَلَم شد پرچم توحید از او
دولت حق دولت خاصّ حسین‌بن علی است
دولتی كز مكرمت دولت بسی زایید از او

مطالب مرتبط

ارسال یک دیدگاه

شما برای ارسال دیدگاه باید وارد شوید .

بازگشت به بالا