مجله تفر یحی آموزشی

بیوگرافی مسعود فراستی منتقد سینما Reviewed by Momizat on . بیوگرافی مسعود فراستی منتقد سینما  مسعود فراستی در فروردین 1330 در تهران متولد شدند . در دبستان تشویق و سپس در دبیرستان اندیشه در رشته ریاضی تحصیل کردند. از سال بیوگرافی مسعود فراستی منتقد سینما  مسعود فراستی در فروردین 1330 در تهران متولد شدند . در دبستان تشویق و سپس در دبیرستان اندیشه در رشته ریاضی تحصیل کردند. از سال Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » گوناگون » بیوگرافی مسعود فراستی منتقد سینما

بیوگرافی مسعود فراستی منتقد سینما

بیوگرافی مسعود فراستی منتقد سینما

107443_388

 مسعود فراستی در فروردین 1330 در تهران متولد شدند . در دبستان تشویق و سپس در دبیرستان اندیشه در رشته ریاضی تحصیل کردند. از سال آخر دبیرستان (برای دو سال) به عنوان مترجم برای شرکتی (پرس ترانسپورت بار) کار میکردند. زبان فرانسه را در انجمن ایران و فرانسه شروع کردند. در 19 سالگی در امتحان اعزام محصل به خارج قبول شد و به ایتالیا رفت و پس از یادگیری ایتالیایی در شهر “پرو جا” به “بولونیا” رفت و در رشته فلسفه و نمایش در دانشگاه بولونیا درس خواند. سپس به فرانسه رفت و در پاریس هنرهای تجسمی خواندند و بعد به دانشگاه پاریس 8 (ونسان) رفت جامعه شناسی و اقتصاد سیاسی خواند.

لیسانس هنرهای تجسمی را از “بوزار” (هنرهای زیبا) گرفت. لیسانس جامعه شناسی و متریز اقتصاد سیاسی را با تز “سرمایه داری پیرامون در کشورهای جهان سوم” گرفت و در اسفند 57 به ایران آمدند. چند سالی فرانسه تدریس  کردند و از سال 66 در نشریه هفتگی سروش مشغول به کار شد. نقد نویسی را که از 17 سالگی به طور غیرحرفه ای و نامنظم شروع کرده بودم، در سروش ادامه دادم و مرتب نقد سینمایی نوشت. از سال 69 با مرتضی آوینی آشنا شدند و با نقد فیلم هامون در مجله سوره شروع به کار کردند و تا سال 71 در آنجا نقد نوشتند. در سال 70 و 71 چهار شماره فصلنامه “سوره سینما” را به سردبیری مرتضی درآوردند. پس از آن سردبیر فصلنامه ی “نقد سینما” شدند و پنج شماره درآورد و از حوزه هنری بیرون امدند.

سالها بعد در سال 82 باز پنج شماره نقد سینما را درآورد. از سال 69 تا امروز در دانشکده های سوره، سینما تئاتر، باغ فردوس، کارگاه نقد فیلم حوزه هنری، فرهنگسرای ارسباران و پایداری نقد و تحلیل فیلم درس میدهد. از موسسین انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی بودند و تا سال 1378 در انجمن فعال بودند. در دوره هفدهم هم رئیس انجمن بودند. از سال 72 داور جشنواره های فجر، کودک، دفاع مقدس، وحدت، رویش و … شدند.
اولین برنامه تلویزیونی را در سال سال 69 ساختند (سینمای کمدی) و پس از آن مجموعه های “گفتگو با سینما”، “دست به نقد”، “سینما جشنواره”، “سینما جنگ” را برای تلویزیون ساخت و از سه سال پیش منتقد برنامه ی هفت شدند.
اولین کتاب ایشان  (ترجمه) “سینمای کمدی و بیان فردی” (کامینسکی) و سپس ترجمه “فانوس خیال”(اینگمار برگمان) را برای انتشارات سروش درآورد. کتاب “ده فیلم ده نقد” در سال 70 در مجله سوره درآوردند. و بعد “ده فیلم،ده نقد دیگر”، “هیچکاک همیشه استاد”.
کتابهای دیگر ایشان : نقد چیست، منتقد کیست، اسطوره جان فورد، کارناوال فلینی، افسانه چاپلین، کوروساوا سامورای سینما، جنگ برای صلح (سه جلد)، 25 سال سینمای جنگ و دفاع، سینما قلم، فرهنگ فیلم های جهان، همیشه استاد(هیچکاک)، دیلکتیک نقد، رویا-پناهگاه(برگمان)، لذت نقد(مجموعه نقدهای ایرانی ام) و …

مطالب مرتبط

ارسال یک دیدگاه

شما برای ارسال دیدگاه باید وارد شوید .

بازگشت به بالا