مجله تفر یحی آموزشی

غذاهای فوق العاده خوشمزه و متنوع برای شب عید ۹۶ / عید چی بپزیم Reviewed by Momizat on . غذاهای فوق العاده خوشمزه و متنوع برای شب عید ۹۶ / عید چی بپزیم مجـــله اینترنتی کـــــافـــــه ۷ : شب عید ســـفره تمام خانواده‌های ایرانی پر و پیمان و ممـــلو ا غذاهای فوق العاده خوشمزه و متنوع برای شب عید ۹۶ / عید چی بپزیم مجـــله اینترنتی کـــــافـــــه ۷ : شب عید ســـفره تمام خانواده‌های ایرانی پر و پیمان و ممـــلو ا Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » آشپزی و تغذیه » غذاهای فوق العاده خوشمزه و متنوع برای شب عید ۹۶ / عید چی بپزیم

غذاهای فوق العاده خوشمزه و متنوع برای شب عید ۹۶ / عید چی بپزیم

غذاهای فوق العاده خوشمزه و متنوع برای شب عید ۹۶ / عید چی بپزیم

مجـــله اینترنتی کـــــافـــــه ۷ : شب عید ســـفره تمام خانواده‌های ایرانی پر و پیمان و ممـــلو از غذاهای متنوع و مختلف است. در حقیـــقت هر روستا، شهـــر یا شهرستانی براساس سنـــت و باورهایشان غذاهای رسمی و محلـــی مربوط به خود را در این شب طبـــخ می‌کننـــد.غذاهای فوق العاده خوشمزه و متنوع برای شب عید ۹۶ / عید چی بپزیم
البتـــه غذای اصلی اغلب خانواده‌های ایـــرانی سبزی پلو ماهی است که برخی همـــراه آن، کوکو سبزی هم می‌خورنـــد. بعضی‌ها وقتی ماهی سفیـــد می‌خرند تخم‌های درون شکم این ماهـــی باردار را می‌گیرند و با آن کوکوی اشپل درست می‌کننـــد. برخی به جای سبزی پلو، رشته پلو می‌پزنـــد و بر این باورند که با خوردن این غذا، از ابتدای ســـال سر رشته کارها دستشان می‌آید. تعـــدادی هم در کنار این غذاها انواعی از آش‌ها را درســـت می‌کنند. حال اگر می‌خواهید بیشترین نفع را از غذاهای شب عید ببرید حتما این مطلب را بخوانیـــد.


سبزی پلو ماهی را با ادویه جات گرم بخورید
بسیـــاری از افراد عادت دارند سبزی پلو ماهی را با ماست بخورند یا به توصیه کارشناســـان تغذیه برای جذب بهتر آهن ماهی، آن را با چاشنـــی آبلیمو یا آب نارنج طعم دار کننـــد، اما باید بدانید از نظر طب سنتی ماهی طبع ســـردی دارد.

غذاهای فوق العاده خوشمزه و متنوع برای شب عید 96 / عید چی بپزیم cafeseven.net

غذاهای فوق العاده خوشمزه و متنوع برای شب عید ۹۶ / عید چی بپزیم cafeseven.net

کـــــــافـــــــه ســــــون : البتـــه به گفته حکما ماهی‌های اقیانوسیه و جنوب به دلیل پرورش در آب‌های شور، ســـردی کمتر و ماهی‌های آب‌های شیرین معتدل‌تر هستنـــد، اما در هر حال ماهی نوعی آبزی اســـت که با مزاج‌های سرد و تر سر ناسازگاری داشته و شمالی و جنـــوبی آن هم می‌تواند دردسرســـاز باشد. یعنی ممکن است موجب ناراحتی‌های گوارشـــی، رخوت، خواب آلودگی، تهوع و استفراغ شود و هضم ثقیلـــی داشته باشد. حال اگر شما ایـــن آبزی سرد مزاج را با آبلیمو، ترشی لیته، سیر ترشـــی، ماست، دوغ یا تخم‌مرغ بخورید، حتی اگر پرفشـــاری خون هم داشته باشید عواقـــب سردی آن دوچندان خواهد شـــد.

 

غذاهای فوق العاده خوشمزه و متنوع برای شب عید ۹۶ / عید چی بپزیم
در نتیـــجه توصیه شده است بویژه افرادی که نوع مزاج خود را نمی‌شناســـند یا سرد مزاج هستند سبزی پلو، ماهی، میگو و کوکو ســـبزی را با سبزی‌ها یا ادویه‌جـــات گرم همچون نعنا، گشنیز، ترخون، گلپر، زیره، دارچین، زنجبیل یا فلفـــل سیاه میل کنند تا سردی آن را به اعتدال رساننـــد. البته حکما گفته‌انـــد آب نارنج تنها چاشنی ترشی اســـت که طبع گرم دارد و بهترین طعم‌دهنده آبزیان محسوب می‌شـــود.


جالب اســـت بدانید از آنجا که جنوبی‌ها، ماهـــی خورهای قهاری هستند برای دوری از علائم سرد مزاجی ایـــن غذا، همیشه پس از صرف ماهی چنـــد عدد خرما می‌خورنـــد تا طبع گرم این میوه بر سردی ماهی فائق آید و به هضم بهتر غذا نیز کمـــک کنـــد.


کافه ۷ : اگر می‌خواهیـــد شب، خواب آرامی داشته باشید بهتر اســـت سبزی پلو ماهی و کوکوی اشپل را در روز عـــید و هنگام ناهار میل کنید و هـــمراه آن آب ننوشیـــد. زیرا آب سبب رقیق شدن شیره معدی و دیر هضمـــی و سنگینی بیشتر ماهی و تخم‌هایش می‌شـــود. سبزی‌های پلویی که حـــاوی شوید، تره و جعفری بیشتری باشـــد می‌تواند تا حدود زیادی طبع سرد ماهی و برنج را تعدیل دهـــد.


ایـــن را هم بدانید سیر طبع بسیـــار گرمی دارد و اگر چند عدد آن را همراه ساقه سبزش روی دمـــی سبزی پلو بگذارید یا در روغن یا در حیـــن بخار پز کردن ماهی استفاده کنید نه‌تنـــها از عطر و طعم اشتهابرانگیز آن سود می‌برید بلکـــه خوشمزگی آن را دوچندان می‌کنیـــد.


کوکو سبزی را با گردو و زرشک طعم‌دار کنید
اما ایـــن سوال مطرح است اگر از سبزی‌های منجمد و خشک بـــرای تهیه کوکو و سبزی پلو استفاده کنیم تا چه میـــزان از خواص مغذی این غذاها کاستـــه می‌شود و چه ترکیباتی سبب خوش‌طعم‌تر شدن کوکو سبزی می‌شـــود؟

غذاهای فوق العاده خوشمزه و متنوع برای شب عید 96 / عید چی بپزیم cafeseven.net
سبـــزی بر اثر خرد شدن و مجاورت با هوا بلافاصله اکسید و از ارزش آن کاستـــه می‌شود. حال اگر این سبزی همچون برخی مراکـــز تره‌بار خرد و کیسه شود و مدتی طول بکشد تا به فروش رســـد بدون شک بخش زیادی از ویتامین‌هایش را از دست می‌دهـــد، اما اگر سبزی پس از خرد شدن بلافاصله منجمد شود در مقایسه با روش قبلی، تخریب مواد مغذی سبزی به کمترین میزان می‌رســـد. البته لازم است بدانید اگر سبزی را به صـــورت تازه بخرید و بلافاصله پس از خرد کردن طبخ کنید باارزش‌ترین سبزی محسوب می‌شـــود.


درباره سبـــزی خشک نیز باید بگوییم این سبزی چون برای خشک شدن در مجاورت حرارت یا نور خورشید قرار می‌گیرد و ماندگاری بالای آن سبب می‌شود با تاخیر مورد استفاده قرار گیرد کمترین ارزش غذایی را دارد. بخصوص انواعی که به صورت فله‌ای و غیربهداشتی عرضه می‌شود و تاریـــخ مصرف آن معلوم نیست.

غذاهای فوق العاده خوشمزه و متنوع برای شب عید ۹۶ / عید چی بپزیم
این را هم بدانیـــد کوکوسبزی یکی از کوکوهایی است که معمولا میزان زیادی روغن به خود جذب می‌کند بنابراین بهتر است سبزی آن را قبلا نیم‌پز کنید تا جذب روغن به حداقل برسد. برای ایجاد طعم خوشایند و افزایش ارزش تغذیه‌ای کوکو سبزی بویژه برای کودک و نوجـــوان می‌توانید از مغز گردو و زرشک استفاده کنید. مصرف ســـبزی پلو و کوکو در ایام عید که مصرف تنقلات یبوست‌آور زیاد است از خشکی مزاج جلوگیری می‌کـــند.


رشته‌پلو، باب میل قدیمی‌ها
رشته‌پلـــو یکی از غذاهایی است که شب عید خورده می‌شود و معمولا باب میل نسل قدیـــم است. رشته، فرآورده‌ای خمیری اســـت که از آرد گندم، آب و نمک تهیه می‌شود و ارزش و کالری آن همانند نان و غلات اســـت.

غذاهای فوق العاده خوشمزه و متنوع برای شب عید 96 / عید چی بپزیم cafeseven.net

در نتیجـــه مثل پلو چاق می‌کند و برای مبتلایان به دیابت و سیلیاک بایـــد با نظر پزشک مصرف شود. برخلاف تصور عامه، رشتـــه پلویی با رشته آشی ترکیبات یکسانی دارد با ایـــن تفاوت که آرد به کار رفته در رشته پلویی سبوس بیشتری دارد و آن را کمـــی تفت می‌دهند تا قهوه‌ای روشن شـــود، اما رشته آشی خام و سفیـــد رنگ است. رشته آشی به دلیل آن که از آرد ستاره بدون سبـــوس تهیه می‌شود نسبت به رشته پلویی ویتامین‌های گـــروه B کمتری دارد و برخی املاح معدنی را نـــدارد.

غذاهای فوق العاده خوشمزه و متنوع برای شب عید ۹۶ / عید چی بپزیم
کوکـــوی اشپل، بی‌نظیر است
شایـــد تا به حال نام اشپل را نشنیده باشید. اشپل به تخم ماهی‌های ماده‌ای چون ماهی سفید، کولی، کولمه و کپور می‌گوینـــد که مرغوب‌ترین و خوشمزه‌ترین آن مربوط به تخم ماهـــی سفید است. همان ماهی‌های سفیدی که شب عـــید از ماهی‌فروشان تهیه می‌کنید و آنهـــا هم از ناآگاهی شما سوءاستفاده کـــرده و اشپلش را به شما نمی‌دهند و آن را همچون سایر مواد زاید داخل شکـــم ماهی سریع از نظرتان دور می‌کنند و پس از رفتن شما آن را می‌فروشـــند.

غذاهای فوق العاده خوشمزه و متنوع برای شب عید 96 / عید چی بپزیم cafeseven.net
اشپل بسیـــار نیروبخش است و شمالی‌ها با آن کوکوی لذیـــذی تهیه می‌کنند و معمولا برای معطر شدن، در آن اندکی ســـیر و سبزی پلویی می‌ریـــزند و همراه نان یا سبزی پلو و با مخلفاتی چون زیتـــون پرورده و گردو می‌خورند. به گفته متخصصان تغذیـــه، یک قاشق غذاخوری اشپل معادل یک ســـهم روغن و دو قاشق‌ آن معادل یـــک سهم گوشت و بسیار پرکالری است. اشپل به دلیل داشـــتن ویتامین‌های A، E، D، B و املاح معدنی ید، فسفر و همچنین پروتئین و اسیدهای چرب مفید امگا ـ ۳ یک وعده غذایی اصلی محسوب می‌شـــود و مقوی سیستم ایمنی بدن است و با تقویت اعصاب از بروز علائـــم افسردگی جلوگیری می‌کنـــد.

غذاهای فوق العاده خوشمزه و متنوع برای شب عید ۹۶ / عید چی بپزیم
اشپل همچـــون برخی کنسروهای تن می‌تواند آلوده به میکروب خطرناک بوتولیسم باشد. در نتیـــجه هنگام طبخ حتما از مغز پخت شدن کوکوی آن مطمـــئن شوید و بدانید بارزترین ملاک تازگی اشپل وجود بادکنـــک متصل به آن است که باید پر باد و سفت باشـــد.


در ایـــام عید، روزی یک وعده آش بخورید
از آنجـــا که در ایام عید مصرف آجیل و تنقلات با طبع گرم زیاد است برخـــی گرم و سرد چشیدگان روزگار بر این باورند که مصـــرف انواع آش با طبع سرد همچون آش آلو، آش گوجه، آش انار، آش تـــمر هندی، آش قره قروت، آش جو، آش ماش و آش دوغ می‌تواند علاوه بر ارزش غذایـــی بالا با لینت مزاج و رفع یبوست، دستگاه گـــوارش را جلا دهد و با دفع سموم و زواید، کبد را پاک و از تنبـــلی نجات دهد. در نتیجه بهتر است از همین روزهـــای پایانی سال که آجیل‌خوری شروع و تا سیزده بدر ادامه پیدا می‌کنـــد یک وعده در روز آش بخوریـــد.

غذاهای فوق العاده خوشمزه و متنوع برای شب عید 96 / عید چی بپزیم cafeseven.net

cafeseven.net

مطالب مرتبط

ارسال یک دیدگاه

شما برای ارسال دیدگاه باید وارد شوید .

بازگشت به بالا